IRT 3000

vsebina

Nova revolucionarna tehnologija za analizo komunikacije med posameznimi celicami v tkivu

09.01.2024

Podjetje Labena uvaja novo revolucionarno tehnologijo za analize komunikacije med posameznimi celicami v tkivu, kar bo pomagalo natančno razumeti potek rakavega obolenja, avtoimunskih bolezni, nevroloških in drugih bolezenskih stanj. V razvojno-raziskovalnih laboratorijih trenutno uvajajo inovativno tehnologijo, ki omogoča prostorsko "in-site" analizo biologije posameznih celic v človeškem ali živalskem tkivu.

Revolucionarno tehnologijo je mogoče poimenovati tudi interaktivni zemljevid tkiva (Foto Pixabay)Foto: Pixabay

»Interaktivni zemljevid tkiva«

Boštjan Čeh vodja projekta Labena Ventures in razvoja poslovanja pri družbi Labena (foto Marko Delbello Ocepek)Ta izum, ki je na tržišču prisoten manj kot leto dni, omogoča raziskovalcem vpogled v ekspresijo genov ter njeno povezavo s strukturami tkiva, s čimer dobijo edinstven vpogled v komunikacijo med celicami v tkivu. Gre za izjemno natančno in unikatno tehnologijo, ki se uporablja v genskih raziskavah na nivoju tkiv. »Poimenovati jo je mogoče tudi "interaktivni zemljevid tkiva", kjer lahko znotraj posamezne celice – in to hkrati na več tisoč celic – opazujemo, kateri geni so izraženi ter kako se to odraža na ravni proteinov v prostoru, kot bi brskali po interaktivnem "Google" zemljevidu,« pravi vodja projekta Labena Ventures in razvoja poslovanja pri družbi Labena Boštjan Čeh.

Nekoč bo uveljavljena praksa v medicini

Z naprednimi analizami bodo sposobni ugotoviti, kje se bolezen začne, kako poteka na celičnem nivoju ter razložiti njen izvor in morebitne pristope k zdravljenju. Čeprav bo trajalo še nekaj let, da se bo tehnologija resnično uveljavila v medicini za precizno diagnozo in zdravljenje pacientov, pa je že danes na voljo za raziskave v medicini in farmaciji. »Veseli smo, da je Slovenija ena od prvih držav, ki se lahko pohvali z uporabo tehnologije in znanjem na ključnem področju molekularne biologije,« je sklenil Čeh.

www.labena.si

 

 

ar©tur 2021