IRT 3000

vsebina

Dobra podjetja postajajo še boljša, tista, ki so poslovala slabo že prej, pa ostajajo slaba

07.11.2016

Anketa: Nadaljevanje gospodarskega okrevanja je odvisno od razmer na svetovnem trgu, pa tudi od davčne razbremenitve gospodarstva, omejitve sive ekonomije, preprečevanja veriženja podjetij, zmanjšanja zaposlenih v javnem sektorju in drugih reform

Anketa: Nadaljevanje gospodarskega okrevanja je odvisno od razmer na svetovnem trgu, pa tudi od davčne razbremenitve gospodarstva, omejitve sive ekonomije, preprečevanja veriženja podjetij, zmanjšanja zaposlenih v javnem sektorju in drugih reform

.mojca.thumb-300x221.jpeg


Slovensko gospodarstvo se postopoma izvija iz krize, ki ga je prisilila v veliko prestrukturiranje. Najbolje so znajdejo dejavnosti, ki »od vedno« tekmujejo na tujih trgih. Velika težava je v tem, da se pritisk na razvojno šibka podjetja ni zmanjšal, tako da se število stečajev povečuje.

O tem, kako ocenjujejo »splošno zdravje« podjetniškega sektorja, so spregovorili Mojca Kunšek, direktorica Ajpesa, Mitja Smolko, direktor Creditreforma, Robert Petrič, direktor razvoja v družbi Bisnode, Damir Lovenjak, direktor Cofacea, in Goran Dolenc, vodja analitikov v Bonitetni hiši I.

Kakšne spremembe zaznavate v poslovnih podatkih podjetij v zadnjem obdobju?

Kunšek: Podatki o poslovanju slovenskih podjetij za leto 2014 so bili spodbudni. Prvič od začetka krize so namreč podjetja povečala prihodke na domačem trgu, zaradi izboljšanja konkurenčnosti ob okrepljenem tujem povpraševanju pa je bila še zlasti spodbudna rast prihodkov na trgu EU. Na odhodkovni strani so razmere na trgu energentov ugodno vplivale na gibanje stroškov energije, zaradi česar so slovenska podjetja dosegla rast dobička iz poslovanja. Nadaljeval se je tudi trend razdolževanja in zniževanja obrestnih mer ter s tem stroškov financiranja. Vse to je vodilo do rasti čistega dobička, čeprav donosnost kapitala ostaja relativno nizka.



Petrič: Slovensko gospodarstvo sloni na gospodarskih družbah, ki so v 2014 ustvarile 76,5 milijarde evrov prodaje in zaposlovale 432.906 oseb. Podjetniki so na drugi strani prodali za 4,8 milijarde evrov in zaposlovali desetkrat manj oseb. Izvor rasti prodaje pojasnimo lahko tudi z rastjo izvoza, ki se je povečal za 1,36 milijarde evrov. Družbe so ustvarile tudi 3,6-krat več bruto dobička kot podjetniki. Leto poprej so bile razlike veliko manjše. Opazen je trend zmanjševanja zadolženosti tako pri podjetnikih kot družbah. Slednje so za dobrih deset odstotnih točk bolj zadolžene kot podjetniki. Opozoriti velja, da so se družbe v letu 2014 veliko bolj razdolžile kot podjetniki.



Lovenjak: V zadnjem letu se nadaljujejo trendi, ki jih opažamo že dalj časa. Podjetja, ki so dobra, postajajo še boljša, podjetja, ki so poslovala slabo že v preteklosti, pa ostajajo slaba oz. še slabša. Število stečajev in prisilnih poravnav še narašča, hitreje kot narašča število novoustanovljenih podjetij. Konec leta 2014 je bilo v insolvenčnih postopkih malo manj kot odstotek vseh slovenskih družb, kar je najvišja vrednost od osamosvojitve Slovenije. To nam da celostno sliko, da se razmere v gospodarstvu, gledano globalno, še naprej poslabšujejo.

ar©tur 2021