IRT 3000

vsebina

Poletne šole na temo naprednih materialov in tehnologij na Fakulteti za Tehnologijo polimerov

29.08.2022

Lego robotika in elektronska vezja, Raziskujemo vesolje, 3D skeniranje in 3D tisk ter Skrivnostni svet polimerov so teme za 4 poletne šole, ki jih tudi letos v Slovenj Gradcu organizira Fakulteta za tehnologijo polimerov z namenom spodbujanja mladih za kakovostno preživljanje prostega časa, razvoj kreativnosti, spoznavanje poklicev prihodnosti in spodbujanje zanimanje za t.i. STE(A)M oziroma naravoslovno-tehnična področja.

IMG_9372

IMG_9087Fakulteta za tehnologijo polimerov v skladu s strateškim ciljem »Vplivati na razvoj regije«, že drugo leto ponuja različne aktivnosti tudi za učence in dijake.  FTPO v povprečju na leto obišče več kot 700 dijakov in osnovnošolcev, celo vrtčevskih otrok, za katere izvajajo zanimive laboratorijske vaje in predavanja s področja polimerov in okolja. V preteklih letih, v času poletnih počitnic je fakulteta v sodelovanju z MO Slovenj Gradec in zavodom MOCIS izvedla tudi poletne aktivnosti za mlade vključene v poletno varstvo. Zelo tesno sodeluje tudi z društvom Koroška akademija znanosti in umetnosti, predvsem pri organizaciji različnih predavanj za splošno javnost. V lanskem letu smo pričeli z organizacijo in izvedbo dveh poletnih šol za učence od 9 – 14 let na temo Ustvarjanje digitalnih vsebin ter Lego robotika in elektronika, ki sta bili zelo dobro obiskani. Mesta so bila zapolnjena v parih urah. Poletni šoli sta bili namenjeni učencem iz MO Slovenj Gradec sofinancirani s strani MO Slovenj Gradec, letos pa smo ponudbo še razširili z dodatnimi poletnimi šolami za starejše učence in dijake.

Poleg tega pa z največjim veseljem tudi opažamo, da smo z lanskimi poletnimi šolami dosegli tudi širši cilj, ki smo si ga zadali, in sicer, v Slovenj Gradec in širšo koroško regijo, pripeljati kakovostne izvajalce, ki bi organizirali redne obšolske aktivnosti tudi med šolskim letom. Naš cilj je bil namreč s poletnimi šolami preveriti povpraševanje in najti oziroma spodbuditi izvajalce za redne dejavnosti skozi celo šolsko leto. Na tem področju je bilo od lani kar nekaj pomembnih izboljšav; izvajalec že dveh poletnih šol Lego robotike in elektronike, bo letos ponujal tudi redne obšolske dejavnosti - tečaje v Slovenj Gradcu, dogovori potekajo tudi z Digital school iz Ljubljane za tečaje programiranja, od lani pa v prostorih MPIK deluje tudi izvrstna Filmska šola, pod vodstvom Toma Novosela in ostalih članov ekipe organizatorjev SHOTS festivala.

IMG_9438

NOVO V 2022 – brezplačne aktivnosti za starostno skupino 14-18 let v okviru projekta financiranega s strani MIZŠ

IMG_9406Letos smo ponudbo še razširili, poleg dveh poletnih šol za starostno skupino 9-14 let, ki jih tudi letos sofinancira MO Slovenj Gradec, v teh dneh (od 29. 8. 2022 do 31. 8. 2022) potekata še dve poletni šoli za starejše otroke, in sicer učence in dijake od 14 do 18 let. Slednji potekata v okviru projekta, ki ga financira MIZŠ, z naslovom Promocija študija s STE(A)M področij za poklice prihodnosti s kakovostnimi aktivnostmi in vsebinami za mlade izven javnih univerzitetnih središč. Slednje so za vse učence in dijake celo brezplačne.

Omenjeni projekt, ki traja 3 leta, je nastal na pobudo FTPO, v projektu pa sodelujejo tudi drugi visokošolski zavodi, in sicer Univerza v Novi Gorici, Fakulteta za varstvo okolja in Fakulteta za strojništvo Univerze v Novem Mestu.

Partnerji smo namreč ugotovili, da je v Koroški, Dolenjski, Severno Primorski in Savinjski regiji, kjer imajo sedež partnerski VŠZ, ponudba aktivnosti, ki bi vzpodbujale mlade za vpis na STE(A)M področja bistveno manj kot v Ljubljani, Mariboru, Kopru… Tako kakovostnih aktivnosti, ki se izvajajo na šolah v okviru pouka, kot tudi izven šolskih in počitniških aktivnosti (krožki, poletni tabori…). To pomeni, da so otroci iz teh okolij v de-privilegiranem položaju, saj nimajo dostopa do teh aktivnosti, kar prispeva še k poslabšanju situacije na naslednjih področjih: vpisu in zanimanju mladih za vpis na STE(A)M študijske programe, kjer že sedaj primanjkuje kadra ter na področju doseganja ključnih prečnih kompetenc (npr.: inovativnost, kritično mišljenje in reševanje problemov, IKT kompetence, …), ki so pomembne za uspešno delo v globalnem, hitro spreminjajočem delovnem okolju.

Poleg tega želimo s kakovostnimi obšolskimi in poletnimi aktivnostmi zmanjšati tudi trend zviševanja časa, ki ga mladi preživijo nekreativno z igranjem video igric, na socialnih omrežjih, pred televizorjem…

 V okviru projekta STE(A)M tako izvajamo naslednje aktivnosti:

Načrtovani ukrepi in kazalniki

V okvir navedenega razvojnega cilja bomo izvedli naslednje ukrepe: 

  • Popis stanja v obravnavanih regijah in razvoj skupnega koncepta promocijskih aktivnosti,
  • skupna priprava in razširjanje kakovostnih (interaktivnih) vsebin, ki bi jih lahko z uporabljali učitelji pri (izbirnih) predmetih s področja naravoslovja in tehnike,
  • usposabljanje učiteljev srednjih in osnovnih šol za uporabo opreme, programov, vsebin, ki so že na voljo OŠ in SŠ,
  • razvoj in organizacija poletnih šol na področju naprednih materialov in tehnologij, naravoslovja ter varovanja okolja,
  • skupna organizacija natečajev za šole na področju naprednih materialov in tehnologij in varovanju okolja.

Celoten program si lahko ogledate TUKAJ.pdf

Vir: www.ftpo.eu

ar©tur 2021