IRT 3000

vsebina

Izmenjava podatkov omogoča do 20 odstotkov krajše čase ustavitev pri ostrenju orodij

24.01.2025

V proizvodnji orodij za odrezavanje je ključnega pomena, da je že prvo izdelano orodje kakovostno in ne zahteva popravil. Za vsako ceno je treba zagotavljati proizvodnjo s čim manjšim izmetom, saj to predstavlja enega izmed glavnih stroškov. Vse to velja tako pri proizvodnji novih orodij kot tudi pri obnovi ali ostrenju obstoječih orodij.

Fraisa location in Willich
Foto: Podjetje Fraisa na svoji lokaciji v nemškem Willichu vsako leto obnovi približno 350 tisoč orodij za odrezavanje. Uporaba izmenjave podatkov o brusnih kolutih med stroji za brušenje proizvajalca Anca in merilnimi stroji proizvajalca Zolle, je podjetju Fraisa omogočila zmanjšati neproduktivne čase za približno 20 odstotkov.

Vir: Anca 

Za doseganje vsega tega je ključnega pomena imeti na voljo popolne programe za brušenje ter verodostojne informacije o brusnih kolutih. Podjetje Anca ponuja standardiziran vmesnik v aplikaciji WheelEditor v svoji programski opremi za brušenje ToolRoom, ki omogoča izvoz podatkov o brusnem kolutu in uvoz rezultatov meritev. Rezultati meritev predstavljajo temelj za vse preračune, ki zagotavljajo izdelavo popolnega orodja za odrezavanje vse od prvega kosa naprej. Pri uporabi vmesnika WheelServer podjetja Anca, so podatki nadzorovani lokalno ali na večjem številu strojev. Ta vmesnik se lahko uporablja za izmenjavo vseh informacij o brusnih kolutih, kot so premer, radij, kot, velikost prirobnice ter druge pomembne informacije. Vmesnik ponuja tudi možnost izmenjave posamezni parametrov, kot so velikost prirobnice ali premer, kar se uporablja za nadzor obrabe. V takšnem primeru se samo ti podatki prenesejo preko omrežja in merijo. 

Stefan Schaefers
Prenos dejanskih podatkov o brusnih kolutih med merilnim strojem proizvajalca Zoller in programsko opremo podjetja Anca predstavlja za podjetje Fraisa pravo revolucijo, saj prihrani veliko časa in naporov, poudarja Stefan Schaefers, vodja tehnologije v podjetju Fraisa.

Vir: Anca 

Podjetje Fraisa, ki se nahaja v nemškem kraju Willich in proizvaja natančna orodja za odrezavanje, uporablja merilni stroj venturion proizvajalca Zoller za merjenje svojih brusnih kolutov. Podatki meritev so poslani neposredno v WheelServer podjetja Anca, ki dodeli dejanske podatke meritev v virtualni model ter to prenese v stroj za brušenje. Prenos podatkov o dejanskih dimenzijah iz merilnega stroja Zoller v programsko opremo podjetja Anca predstavlja za podjetja Fraisa pravo revolucijo, saj prihrani veliko časa in naporov, razlaga Stefan Schaefers, vodja tehnologije v podjetju Fraisa. To omogoča merjenje vseh brusnih kolutov pred uporabo, kar zagotavlja, da se uporabijo le verodostojni podatki. Vse od začetka uporabe leta 2018 se ta sistem v podjetju Fraisa uporablja na vseh merilnih strojih proizvajalca Zoller in dvajsetih strojih za brušenje orodij proizvajalca Anca. V podjetju Fraisa vsak dan prevzamejo približno deset kompletov brusnih kolutov, ki jih ostrijo zunanji ponudniki, medtem ko meritve izvedejo operaterji strojev v podjetju Fraisa, pojasnjuje Stefan Schaefers, ki dodaja, da so rezultati izjemni, predvsem glede razpoložljivosti strojev, zunanjih meritev in samodejnega prenosa podatkov, kar je podjetju prineslo ogromne izboljšave. Ob prvih vrednotenjih novega pristopa so bili v podjetju Fraisa zelo navdušeni, saj jim omogoča skrajšanje neproduktivnih časov za do 20 odstotkov ter zmanjšanje količine popravil za približno 10 odstotkov. 

WheelServer
Aplikacija WheelServer podjetja Anca je vmesnik, ki se lahko uporablja za izmenjavo informacij o brusnih kolutih, kot so na primer premer, radij, kot in velikost prirobnice.

Vir: Anca 

Podjejte Fraisa ima v Willichu svojo glavno lokacijo za obnovo orodij za odrezavanje, pri čemer vsako leto obnovijo približno 350 tisoč orodij. Njihov koncept obnove orodij ReTool uporablja najnovejše rešitve za nadzor proizvodnje in avtomatizacijo, kar strankam podjetja omogoča prihranke do 70 odstotkov v primerjavi z uporabo novih orodij, medtem ko so izpusti CO2 manjši za približno 50 odstotkov. To je med drugim možno tudi zaradi velike učinkovitosti obrata za obnovo orodij podjetja Fraisa, ki jo delno omogoča tudi obvladovanje brusnih kolutov. 

V podjetju Fraisa delujejo po načelu »prvo orodje = dobro orodje«, poudarja Stefan Schaefers ter dodaja, da to deluje le, če naredijo vse potrebno glede shranjevanja, merjenja in rokovanja z brusnimi koluti. Prenos podatkov med opremo proizvajalca Zoller in Anca zagotavlja, da so vedno na voljo pripravljeni kompleti brusnih kolutov. Zaradi zagotovljene ponovljivosti in meritev, ki niso odvisne od operaterja, napak praktično ni. Če so kompleti brusnih kolutov ustrezni, so orodja ustrezna in rezultati primerljivi z rezultati simulacije od prvega kosa naprej. 

Meritve na merilnem stroju Zoller in prenos podatkov na stroj za brušenje orodij Anca lahko izvaja operater stroja, kar so naloge z dodano vrednostjo, ki imajo pomemben vpliv na kakovost, kar pa poveča dodano vrednost v proizvodnji. Poleg tega pa prenos podatkov opravlja možnost napak, ki lahko nastanejo pri ročnem vnosu, dodaja Steffen Kluth, produktni vodja za področje digitalne proizvodnje pri podjetju Anca. 

Najsodobnejše proizvodne metode in nadzor procesov v podjetju Fraisa so dejavniki uspeha njihovega koncepta obnove orodij ReTool. Stefan Schaefers prepoznava te prednosti in že razmišlja o nadaljnjih izboljšavah. V podjetju Fraisa se zavedajo, da se mora uporaba povezljivosti in avtomatizacije nenehno širiti, pri čemer si v podjetju Fraisa želijo biti še boljši na področju obvladovanja brusnih kolutov. Trenutno uporabljajo 250 različnih kompletov brusnih kolutov, pri čemer morajo čim bolj povečati učinkovitost delovnih tokov ter zagotoviti, da je vedno na voljo rezervni komplet brusnih kolutov, za kar si še posebej prizadevajo. 

Vse to pa je pomemben korak v smeri integrirane proizvodnje orodij za odrezavanje, razlaga Steffen Kluth. Uporabljen format podatkov za prenos temelji na dobro poznanem formatu XML, pri čemer bo ta standard vgrajen v prihodnje specifikacije OPC UA za orodja za odrezavanje. Vse od predstavitve svojega modularnega sistema AIMS leta 2022 je podjetje Anca dodatno razvilo svojo ponudbo za digitalno avtomatizirano proizvodnji orodij ter prispeva k različnim projektom na področju standardizacije, kot sta na primer vmesnika GDX ali umati. 
 

Več informacij na: 
machines.anca.com 
www.fraisa.com 
www.zoller.info

ar©tur 2021