IRT 3000

vsebina

Minister Dragonja prisluhnil obrtnikom in obljubil podporo malemu gospodarstvu

07.11.2016

Na 21. redni seji Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije se je s člani o pomenu malega gospodarstva pogovarjal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Metod Dragonja.

Na 21. redni seji Upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije se je s člani o pomenu malega gospodarstva pogovarjal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Metod Dragonja. Zagotovil jim je, da se bo prioritetno zavzemal za programe, ki so pomembni pri podpori podjetništva in bodo pripomogli k odpiranju novih delovnih mest. »Zagotoviti je potrebno večji glas v delovanju Vlade s strani tistih, ki ustvarjate«, je med drugim dejal minister.

.14_03_24_OZS_300.thumb-300x213.pngPredsednik UO OZS Branko Meh je poudaril, da lahko k rasti gospodarstva in povečanju zaposlovanja veliko doprinesejo obrtna, mikro in mala podjetja, saj so to že večkrat dokazala. »Zagotovo pa je potrebno, da ima vlada sprejeto jasno strategijo razvoja slovenskega gospodarstva, pri čemer pa je potrebno, da je posebej pozorna do malega gospodarstva«, je še dejal Meh. »Zavedamo se, da ključ rešitve ponovne gospodarske rasti ni samo v malem gospodarstvu, temveč v gospodarstvu kot celoti. Tako kot malo gospodarsko potrebuje veliko, tudi veliko potrebuje majhnega. Ta soodvisnost slovenskega gospodarstva pa ne pomeni, da morajo veljati za vse popolnoma enaka pravila, saj v veliki večini primerov pomeni enakost malega in velikega gospodarstva neenakost majhnega. Zato potrebujemo pomoč in podporo resornega ministra«.

Minister Metod Dragonja je pojasnil, da v novi perspektivi pripravljajo več ukrepov, vsekakor pa bodo poskušali zagotoviti čim boljše podporno okolje malemu gospodarstvu. Predvsem morajo zagotoviti dobre pogoje in podporo za izvozno gospodarstvo ter omogočiti olajšave pri dostopu do virov financiranja še posebej za srednja in mala podjetja, saj je država po njegovem mnenju do sedaj temu posvečala premalo pozornosti. Prav tako pa je izpostavil tudi izboljšanje pogojev za poslovanje mikro in malih podjetij ter zmanjševanje administrativnih ovir. Poudaril je, da obdavčitev nepremičnin ni dobra rešitev za napolnitev proračuna: »Vaši argumenti so jasni, tudi v parlamentarnem postopku se bom zavzel za spremembe dopolnitev nepremičninskega zakona, da ne bi prav obrt in mikro podjetja nosila največje breme«.

Predsednik UO Branko Meh je za slabo stanje v obrti in malem gospodarstvu izpostavil nekaj neustreznih ukrepov, med njimi dvig DDV, ki je indirektno vplival na poslabšanje položaja, predvsem storitvenega sektorja, saj se je s padcem kupne moči prebivalstva, zmanjšal obseg njihovega poslovanja. Dodatno obremenitev je prinesel dvig prispevkov za zdravstveno zavarovanje; z uvedbo davka na nepremičnine pa se je izkazalo, da bo največji del bremena tega davka na gospodarskem področju nosila prav obrt, mikro in malo podjetništvo. Poleg tega še vedno obstaja velik problem financiranja tekočega poslovanja malih podjetij, saj banke kljub dokapitalizaciji še niso pričele z aktivnim financiranjem gospodarstva.

Član UO OZS Srečko Skubic, ki se ukvarja z gradbeništvom je v razpravi izpostavil, naj se v okviru ministrstva organizira oddelek za gradbeništvo, saj je ravno kriza v gradbeništvu ključna pri sanaciji slovenskega gospodarstva. Minister Dragonja je zagotovil, da se zavedajo multiplikativne vloge gradbeništva na ostala gospodarska področja. »V javnih poslih je gradbeništvo propadlo in potrebno se bo postaviti na noge. Naslednji teden se dobimo z gradbeniki na posvetu in pripravili bomo program, kako pomagati gradbeništvu«, je dejal minister.
Alojz Kovšca, državni svetnik in predsednik območne zbornice Ljubljana-Bežigrad, je izpostavil še neprimerno pavšalno obdavčitev in dejal, da bi morali tudi v Sloveniji uvesti ureditev, ki jo poznajo v Avstriji. Pomemben segment je po njegovem mnenju tudi dualni izobraževalni sistem, ki je dal izjemne rezultate v Nemčiji, pri nas pa ga OZS s prostovoljnim članstvom žal ne more finančno voditi in organizirati. Otroci bi morali imeti možnost, da tudi po končani poklicni šoli lahko nadaljujejo z akademskim izobraževanjem, je dejal Kovšca.
O konkretnih težavah, tudi o boju proti sivi ekonomiji, se bodo predstavniki OZS in ministrstva pogovarjali že v prvi polovici aprila.

Video posnetek si lahko pogledate na tej povezavi.

ar©tur 2021