IRT 3000

vsebina

Nov izziv so obnovljivi viri energije

07.11.2016

Xlabova projektna skupina je razvila informacijske rešitve za upravljanje in spremljanje razpršenih virov energije in optimizacijo njihove energetske učinkovitosti.

Xlabova projektna skupina je razvila informacijske rešitve za upravljanje in spremljanje razpršenih virov energije in optimizacijo njihove energetske učinkovitosti.

Xlab, srebrna gazela 2011, se je z lastnim geografsko-informacijskim sistemom GAEA+ pridružil projektu FINESCE (Future Internet Small Utility Services). Z njim želijo v okviru konzorcija, ki ga Evropska unija podpira v okviru Sedmega okvirnega programa za raziskave in tehnološki razvoj FP7, prispevati k boljšemu pregledu nad delovanjem elektroenergetskega sistema. Ta se napaja iz sončnih in vetrnih elektrarn.


Xlab namreč zagotavlja uporabo vizualizacijskega orodja za celovit pregled nad podatki o virih obnovljive energije, saj so običajno postavljeni na območja, kjer lahko proizvedejo največ energije, a so hkrati daleč od elektrarn iz preteklih desetletij in končnih uporabnikov, kot je na primer največja sončna elektrarna na svetu v puščavi Arizone.

.Xlab.thumb-300x257.jpgMedtem ko je cilj projekta FINESCE prispevati k razvoju infrastrukture in pametnih aplikacij, ki so namenjene vključevanju obnovljivih virov in zagotavljanju električne mobilnosti, je Xlabova projektna skupina razvila informacijske rešitve za upravljanje in spremljanje razpršenih virov energije in optimizacijo njihove energetske učinkovitosti. V konzorciju Xlab deluje kot nov polnopravni član.

Spremljajo konkurente na področju pametnih omrežij

»Že dlje časa spremljamo projekte FI-PPP in FINESCE je s področja, kjer je XLAB aktiven, to pa je področje pametnih omrežij. Sicer se vedno bolj usmerjamo tudi na 'omrežje stvari', a v okviru FINESCE želimo pridobiti dodatne izkušnje o tem, kako se velika podjetja spopadajo s pametnimi omrežji. Sodelujejo namreč precej pomembna podjetja, kot sta na primer Ericsson in Orange,« je pojasnil dr. Daniel Vladušič, vodja raziskovalnega oddelka XLAB Research.

Xlabova tehnologija bo nudila celovit pregled nad podatki o virih energije, vključevala bo podatke o vremenu, temperaturi in druge podatke v realnem času ali na podlagi preteklih merjenj. GAEA+ informacijski sistem bo prikazoval sloje z informacijami o malih elektrarnah, ki so del razpršene proizvodnje, služil bo kot podlaga za topološki prikaz povezav v distribucijskem sistemu ter prikaz podatkov o uporabnikih v tako imenovanem pametnem naselju.

Tehnologijo bodo testno postavili v Aachnu, kjer je mala elektrarna, v mestu Horsen, kjer so postavili energetsko varčno naselje ter v mestu Malmü, kjer je naselje energetsko varčnih hiš.

Manjša poraba energije, večja konkurenčnost

V Xlabu so prepričani, da si podjetja lahko z bolj preudarno rabo energije, torej z zagotavljanjem čim manjših izgub energije, bistveno okrepijo konkurenčni položaj. Slovenija je že v okviru projekta SPEU, ki ga je v 2012-2014 podprlo tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, dobila spletni portal za spremljanje energetske učinkovitosti. Portal, ki je še v pilotni fazi, je nastal ob sodelovanju podjetij INEA, Domel in Xlab. Ta spletna aplikacija omogoča sledenje meritvam porabe električne energije, ki se hranijo v podatkovni bazi računalniškega oblaka. Omogoča vizualizacijo stroškov, proženje alarmov, izračun in vizualizacijo posebnih kazalnikov porabe energentov.

ar©tur 2021