IRT 3000

vsebina

KraussMaffei - novosti

07.11.2016

Dve bavarski podjetji – KTW Kunststofftechnik Weißenburg in KraussMaffei Technologies – sta začeli skupni projekt s ciljem znižanja stopnje izmeta pri brizganju.

Dve bavarski podjetji – KTW Kunststofftechnik Weißenburg in KraussMaffei Technologies – sta začeli skupni projekt s ciljem znižanja stopnje izmeta pri brizganju.



Gre za to, da sčasoma na kakovost komponent vplivajo zunanji dejavniki, celo v procesih s stabilnimi konfiguracijami, še posebno pri uporabi recikliranih materialov, kjer kakovost surovine niha. Na kakovost končnih izdelkov vplivata tudi temperatura okolja in vlažnost. Za izravnavo teh nihanj v proizvodnem procesu je KraussMaffei razvil novo funkcijo, Adaptive Process Control (APC), in jo prenesel v proizvodnjo – s pomočjo KTW, z namestitvijo naprave na brizgalko MX 2300. Ta stroj deluje z 80-tonskim silosom, v katerem je recikliran poliolefin z različno granulacijo in konsistenco, kar pomeni nihajočo viskoznost. Z napravo APC so uspešno izboljšali nadzor nad kakovostjo taline ter zelo zmanjšali izmet in zagotovili sledljivost komponent.

Na sejmu JEC Composites Show je KraussMaffei predstavil revolucionarne kompozitne rešitve, ki poleg industrije motornih vozil osvajajo tudi šport. V Parizu je KraussMaffei namreč pokazal pametne rešitve za izdelavo plastičnih komponent, okrepljenih z vlakni (FRP). Ti postopki so odlični za predelavo poliuretanskih kompozitov; velike površine, ki jih je mogoče takoj barvati – na primer za tovornjake ali kmetijske stroje –, se lahko izdela v procesu vbrizgavanja dolgih vlaken (LFI) v kombinaciji s procesom R-RIM (okrepljeno reakcijsko brizganje). R-RIM je edini proces za aplikacije s poliuretanskim kompozitom z vlakni, kjer je okrepitveni material neposredno v eni od komponent. Drugi proces je FiberForm, ta povezuje termoplastično preoblikovanje plošč in brizganje v enem samem procesu. Trdnost plastike, okrepljene z vlakni, se s tem postopkom še poveča. Popolnoma avtomatiziran proces omogoča kratke čase ciklov, to pa velikoserijsko proizvodnjo. FiberForm se največ uporablja v avtomobilski industriji, na primer za školjke in naslonjala sedežev.

Še ena novost je šoba Vario za predelavo poliuretana, ki ohranja konstanten tlak v mešalni glavi vse do razmerja 1 : 5, in celo ko se izstop komponent PUR hitro spremeni. To omogoča izdelavo komponent različnih velikosti in trdote s stalno enako visoko kakovostjo. V primerjavi z običajnimi šobami z vzmetjo ima šoba Vario tlačno blazino, ki deluje nasprotno tlaku komponente. Tlačna blazina je v zadnjem delu šobe in na iglo šobe deluje po membrani, s čimer odpravi potrebo po gibljivih tesnilih, kakršna se uporabljajo v šobah z vzmetjo. Šoba Vario ima mnoge prednosti, med drugim tudi občutno zmanjša potrebo po čiščenju in vzdrževanju, uporabna pa je še posebno za izdelke iz PUR z različnimi trdotnimi conami.

www.kraussmaffei.com

ar©tur 2021