IRT 3000

vsebina

Pametni – inteligentni ortopedski vsadki

19.02.2019

Pametni vsadki so vsadljivi pripomočki, ki zagotavljajo ne samo terapevtske prednosti, temveč imajo tudi diagnostične sposobnosti. Pametni vsadki bodo lahko posredovali opis in lokacijo okužbe in celo raven bakterij. Vgrajeni senzorji v pametnih vsadkih bodo sistemu zdravstvenega varstva omogočali odkrivanje zgodnjih težav, proaktivno zdravljenje teh težav in boljšo skrb za pacienta. Senzorji v vsadkih bodo merili obremenitve, temperaturo, gibanje, encime, ravni bakterij, pH, delce itd. Klinična uporaba pametnih vsadkov v večjem obsegu se napoveduje že leta 2020.

190211-6Vključevanje pametnih vsadkov v vsakodnevno klinično prakso ima možnosti za ogromne prihranke pri stroških zdravstvenega sistema. V aplikacijah za pametne ortopedske implantate so artroplastika kolena, artroplastika kolka, fuzija hrbtenice, fksacija različnih zlomov in drugo. Do sedaj so bili pametni ortopedski vsadki uporabljeni predvsem le za merjenje telesnih parametrov znotraj telesa, vključno s tlakom, silo, sevanjem, premikanjem, bližino in temperaturo. Merjenje fzičnih dražljajev je doseženo z integracijo sodobne tehnologije, specifčne za uporabo vsadkov. Podatki iz pametnih vsadkov so omogočili izboljšave pri oblikovanju implantatov, izboljšave kirurških tehnik in strategij za postoperativno nego in rehabilitacijo.

Kljub desetletnim raziskavam, z zelo redkimi izjemami, pametni vsadki še niso postali del dnevne klinične prakse. To je večinoma zato, ker povezovanje trenutne senzorske tehnologije zahteva znatno spremembo vsadkov. Medtem ko je tehnologija, na kateri temeljijo pametni vsadki, v zadnjem desetletju znatno porasla, še vedno pa obstajajo pomembni tehnični izzivi, ki jih je treba premagati, preden pametni vsadki postanejo del glavne zdravstvene oskrbe. Senzorji za pametne implantate naslednje generacije bodo majhni, preprosti, robustni in poceni, zato bo takrat potrebno le malo zamenjav obstoječih modelov vsadkov. Nova senzorska tehnologija, ki zmanjšuje spremembe obstoječih vsadkov, je ključna za omogočanje pametnih vsadkov v vsakodnevno klinično prakso.

Inteligentni oz. pametni vsadki bodo v prihodnje olajšali zbiranje podatkov in bodo prinesli boljšo kirurško prakso, oblikovali bodo skupni sistem za izboljšanje rezultatov. Inteligentne naprave bi lahko pomagale (post-operativno) pri lajšanju bolečine in spodbujanju okrevanja. Inteligentni vsadki bi lahko ponudili priložnosti za zgodnje odkrivanje bolezenskih stanj in manj invazivne intervencije, če bi se morebiti pojavile akutne težave po implantaciji. Čeprav je razvoj pametnih instrumentov za diagnostiko taktično pomemben, je razvoj inteligentnih vsadkov ključnega pomena za izbolj- šanje rezultatov in bi moral biti osrednjega pomena za strateško vizijo razvoja ortopedskih in bioničnih tehnologij.

Janez Škrlec  

Izdajatelj

PROFIDTP, d. o. o.
Gradišče VI 4
1291 Škofljica
Slovenija

Davčna številka: SI56342764
Matična številka: 2185016000

Številka računa:
IBAN SI56 0201 0025 5559 270 (NLB d.d.)
IBAN SI56 0313 1100 0424 183 (SKB d.d.)

Uredništvo

PROFIDTP, d.o.o. – PE Trzin
Motnica 7a
1236 Trzin
Slovenija

tel: (01) 5800 884
GSM: 051 322 442
info@irt3000.si

Video vsebina