IRT 3000

vsebina

Dan livarstva: Slovenski livarji konkurirajo z najbolj zahtevnimi izdelki

07.11.2016

Bistvena konkurenčna prednost slovenskih livarn pred svetovnimi konkurenti je po besedah predsednice Društva livarjev Slovenije mag. Mirjam Jan-Blažič ta, da proizvajajo zares zahtevne izdelke, ki jih tisti, ki konkurirajo predvsem z nizko ceno dela, niso sposobni izdelati

Bistvena konkurenčna prednost slovenskih livarn pred svetovnimi konkurenti je po besedah predsednice Društva livarjev Slovenije mag. Mirjam Jan-Blažič ta, da proizvajajo zares zahtevne izdelke, ki jih tisti, ki konkurirajo predvsem z nizko ceno dela, niso sposobni izdelati. Tudi zato v slovenskem livarstvu že od sredine leta 2014 beležijo bistveno izboljšanje razmer. »Večina glavnih igralcev na domačem trgu je krizo uspešno prebrodila in poročajo, da so načrti do konca leta dobri.«

Livarski del industrije je od nekdaj dokaj močno izvozno usmerjen. Livarne v poprečju izvozijo 75 odstotkov svoje proizvodnje. Izvozni delež v segmentu livarn neželeznih zlitin pa celo presega 90 odstotkov, pojasnjuje predsednica društva. To po njenih besedah priča o dokaj visokih sposobnostih prilagajanja in konkurenčnosti slovenskih livarn.


Na segmentu visokotlačnega litja je pretežni del slovenskega livarstva usmerjen v avtomobilsko industrijo. »Gre za visoke tehnologije, ki so daleč od »umazanega« livarstva preteklosti. Dejansko gre za zelo avtomatizirane procese, sklope ulitkov zelo zahtevne obdelave, transferne linije, ki jih lahko vidite v naših livarnah, nič ne zaostajamo za svetovnimi konkurenti.«

Ob robu Dneva livarstva, ki ga je danes v sklopu industrijskega sejemskega četverčka pripravilo Društvo livarjev Slovenije in Katedra za livarstvo na Oddelku za materiale in metalurgijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, se je Mirjam Jan-Blažič dotaknila še vprašanja kadrov. V društvu ocenjujejo, da se bo vseevropska oziroma slovenska težava pomanjkanja tehničnega kadra v livarstvu v naslednjih letih manjšala. Interes za študij na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani se v zadnjih letih namreč občutno krepi. V teku so tudi aktivnosti pri prenovitvi livarskih poklicev, ki jih je sicer v preteklosti ustavila predvsem gospodarska recesija.

Več na tej povezavi.

ar©tur 2021