IRT 3000

vsebina

Speculum artium 2015 integriteta realnosti mednarodni festival novomedijske kulture 15. – 17. oktober 2015

07.11.2016

Festival Speculum Artium predstavlja osrednji dogodek programa Trbovlje novomedijsko mesto, ki je plod Zavoda za kulturo Delavski dom Trbovlje. V času svojega delovanja se je uveljavil kot eden vodilnih festivalov novomedijske kulture v Sloveniji, zlasti zaradi vizionarsko usmerjenega prepleta novomedijskih produkcij z umetnostjo, tehnologijo in znanostjo.

Festival Speculum Artium predstavlja osrednji dogodek programa Trbovlje novomedijsko mesto, ki je plod Zavoda za kulturo Delavski dom Trbovlje. V času svojega delovanja se je uveljavil kot eden vodilnih festivalov novomedijske kulture v Sloveniji, zlasti zaradi vizionarsko usmerjenega prepleta novomedijskih produkcij z umetnostjo, tehnologijo in znanostjo.

.index.thumb-275x183.jpg



Odmeven dogodek bo popestril tudi mednarodni festival video umetnosti DigitalBigScreen.
Namen festivala je na zanimiv in interaktiven način približati novomedijsko kulturo 21. stoletja širšemu občinstvu, jim predstaviti drugačne možnosti uporabe novomedijske tehnologije in njihovo povezavo s klasičnimi vizualnimi tehnikami.
Na festivalu Speculum Artium se bodo predstavili domači in tuji študentje iz celega sveta, znanstveniki in priznani novomedijski umetniki, ki svoje ustvarjanje nadgrajujejo z inovativnimi tehnologijami, z razvojem raznovrstnih tehnoloških aplikacij pa presegajo meje realnega.
Tema letošnjega festivala je integriteta realnosti, skozi katero si zastavljamo bistveno vprašanje: kaj je danes sploh še resnično? »Kje je meja med otipljivim, fizičnim na eni strani, ter virtualnim, neotipljivim na drugi? Kateri izmed teh dveh svetov ima večji vpliv na posameznika? Je danes fizično sploh še relevantno? Ali pa smo povsem potopljeni v svet idej, kjer je telo, obogateno s tehnologijo, le še posoda, stroj za izraz našega uma?,« se sprašujejo ustvarjalci in izzivajo, da se soočimo z nepredstavljivim.
Študentje z doktorskega študija »Empowerment Informatics« iz Univerze v Tsukubi (Japonska) predstavljajo projekt Childhood project, preko katerega obiskovalca vrnejo v otroštvo. Edinstvena izkušnja poteka prek virtualnih vmesnikov, ki omogočajo, da odrasla oseba vidi in tipa svet iz perspektive otroka.
Mednarodna skupina Be Another Lab se predstavlja s projektom Machine to be another, skozi katerega obiskovalec izkusi, kako je biti v koži drugega. Gre za interaktivno instalacijo, ki obiskovalcu omogoča, da se vidi v telesu druge osebe in prisluhne njenim mislim.
Slovenski avtor, prof. mag. Srečo Dragan nas postavlja v skoraj znanstvenofantastično vizijo prihodnosti, v kateri humanoidni roboti demonstrirajo namesto nezadovoljnega in pasivnega delavstva. V umetniškem smislu projekt relavantno odpira sodobno paradigmo življenja in vprašanja na temo zaposlovanja v prihodnosti, robota pa umešča kot demonstranta, ki nastopi namesto otopelih delavcev v boju za pravično delo.
Projekt belgijskega vizualnega producenta Jonas Degrava vas bo popeljal v povsem novo shizofreno plat umetne inteligence. V njegovem projektu nevronska mreža, naučena z več tisoč fotografijami, išče in najde vzorce ter slike v čistem šumu-oblike najde tam, kjer jih v resnici ni.
Nemška umetnica Karine Smigla-Bobinski predstavlja projekt Simulacra, ki obiskovalcu ponuja izkušnjo interakcije med magijo in racionalnim razumevanjem sveta. Interaktivna video instalacija nam prek povečevalnih stekel in svetlobe omogoča, da se zazremo v virtualni prostor in vidimo tisto, kar je očem skrito.
Stalnica na festivalu Speculum Artium so predstavitve študentskih del magistrskega programa Interface Culture, pod strokovnim mentorstvom priznane umetnice in profesorice dr. Christe Sommerer iz Linza (Avstrija), ki vsako leto navdušujejo z interaktivnimi instalacijami.
Letos prvič skupinsko sodelujejo tudi študentje Visoke šole za umetnost iz Nove Gorice, ki bodo predstavili različne novomedijske projekte v Novi galeriji Delavskega doma Trbovlje.
Med drugimi bo svoje monumentalno delo, zvočno inštalacijo, sestavljeno iz več kot stotih gospodinjskih aparatov, predstavil tudi nemški umetnik Boris Petrovsky.
Vzporedno s festivalom Speculum Artium poteka tudi mednarodni festival video umetnosti DigitalBigScreen. Posebnost festivala je v tem, da se video produkcija ustvarjalcev s celega sveta predvaja v kino dvorani, na velikem filmskem platnu. Glavni nosilec letošnjega programa je delo videoumetniškega para Steina in Woodya Vasulka. Posebna gosta festivala sta usaginingen, umetniški tandem z Japonske, ki bosta izvedla spektakularen avdio-vizualni performans z uporabo kibernetskih strojev - inštrumentov, ki na inovativen način osmišljajo pot k sodobni glasbi.

www.speculumartium.si

Članki iz prejšnjih dogodkov:

(.pdf 818KB)
(.pdf 498KB)
(.pdf 566KB)
(.pdf 1.0MB)












ar©tur 2021