IRT 3000

vsebina

Raziskava SME EnterPRIZE Skupine Generali in SDA Bocconi: mala in srednja podjetja želijo več javne podpore za izboljšanje trajnostnega poslovanja

29.06.2023

· Skupina Generali je v svojem strateškem načrtu zavezana trajnostnemu poslovanju. S številnimi pobudami želi podpirati prehod evropskih malih in srednje velikih podjetij (MSP) na poti k bolj trajnostnemu poslovanju, tudi z natečajem SME EnterPRIZE, ki je bil letos prvič izveden v Sloveniji.
· V sodelovanju s SDA Bocconi School of Management že nekaj let izvaja raziskavo o učinkih implementacije principov ESG na uspešnost poslovanja evropskih MSP. Anketiranih 1.200 MSP si želi od odločevalcev več davčnih spodbud, sredstev iz EU skladov in različnih izobraževalnih pobud, da bi njihova podjetja postala bolj trajnostna.
· Raziskava dokazuje, da so sredstva iz načrta NextGenerationEU spodbudila kar 52 % podjetij, ki so se izkazala za najbolj trajnostna in so obenem tudi odpornejša proti izzivom okolja, med katerimi izstopajo visoke cene energentov, inflacija in vojna v Ukrajini.

Raziskava SME EnterPRIZE

Evropska mala in srednje velika podjetja si od oblikovalcev politik želijo več spodbud za bolj trajnostno poslovanje, je pokazala raziskava, ki jo je v okviru Generalijevega projekta SME EnterPRIZE izvedla ustanova SDA Bocconi School of Management. Prve ugotovitve raziskave objavljajo prav na dan mikro, malih in srednje velikih podjetij, ki ga Združeni narodi obeležujejo 27. junija. SME EnterPRIZE je Generalijeva vodilna pobuda za spodbujanje kulture trajnosti med MSP v Evropi.

Raziskava poroča o številnih pozitivnih spremembah MSP z najbolj razvitimi trajnostnimi načrti. To so načrti, ki vključujejo tudi pobude za dobro počutje zaposlenih, vključevanje skupnosti in izvedene okoljske ukrepe. Takšna podjetja so se izkazala za odpornejša v trenutnih gospodarskih izzivih. Od evropskih malih in srednje velikih podjetij, ki so sodelovala v raziskavi, jih je 59 % navedlo, da dvig cen energije negativno vpliva na njihov pristop k trajnosti, 58 % pa jih je za to navedlo inflacijo. Vzpodbudno pa je, da se je povečalo število lastnikov in vodstvenih delavcev, ki so navedli, da so pripravili načrte za bolj družbeno odgovorno poslovanje. Najbolj se je povečal delež takih MSP v Nemčiji (+22 %), Italiji (+18 %) in Španiji (+18 %).

Raziskava, ki jo je izvedel laboratorij za trajnostni razvoj ustanove SDA Bocconi, je zajela lastnike in vodje več kot 1.200 malih in srednje velikih podjetij iz devetih evropskih držav, v katerih je lani potekal natečaj SME EnterPRIZE Skupine Generali (Avstrija, Češka, Francija, Nemčija, Madžarska, Italija, Španija, Portugalska, Hrvaška). Naslednje leto bo tako v raziskavo vključena tudi Slovenija, ki je v letošnji prvi ediciji natečaja zabeležila kar 30 prijav slovenskih MSP.

Sredstva evropskega načrta NextGenerationEU so koristila najbolj trajnostnim podjetjem

Letošnja raziskava izkazuje, da se je povečalo število evropskih MSP, ki so dosegla pozitivne učinke zaradi izvajanja strukturiranega trajnostnega pristopa v primerjavi z že dobrimi rezultati v 2022. Kar 52 % odstotkov podjetij, ki so uvedla trajnostni načrt, je izjavilo, da so občutila pozitiven vpliv sredstev NextGenerationEU, medtem ko je bilo med podjetji brez načrta takšnih le 20 odstotkov.

Podjetja, ki so dejansko izvedla ali so v postopku izvajanja bolj strukturiranega trajnostnega pristopa, so navedla koristi organizacijske in okoljske narave, koristi na področju odnosov (tako z zaposlenimi kot zunanjimi deležniki) ter tržne in konkurenčne koristi, predvsem pri osvajanju novih trgov (in sicer s 54 % leta 2022 na 68 % leta 2023), kar kaže, da postajajo trajnostne reference vse bolj pomembne pri vstopu in širitvi na nove trge. Na splošno podatki potrjujejo obsežne pozitivne učinke, ki jih evropska MSP pridobijo s sprejetjem bolj strukturiranega trajnostnega pristopa. Takšni rezultati še dodatno poudarjajo vrednost vključevanja trajnosti v poslovne strategije.

Kljub zahtevnemu gospodarskemu obdobju raziskava potrjuje zavezo evropskih MSP za pravičen trajnostni prehod in izkazuje njihovo zahtevo po podpori z institucionalnimi sredstvi in tržnimi pobudami. MSP so pozvala oblikovalce politik, naj ponudijo davčne spodbude za spodbujanje trajnostnih izdelkov in storitev (73 %), subvencionirana sredstva Evropske unije za financiranje zelenega prehoda (67 %), pobude za spodbujanje povpraševanja po trajnostnih rešitvah (64 %) in spodbude za izobraževanje in krepitev znanja ter prenos kompetenc (63 %).

Generalni direktor Skupine Generali Marco Sesana: »MSP imajo osrednjo vlogo v našem gospodarstvu, saj so zaradi številčnosti njegova prava gonilna sila. Jasno je, da novi izzivi in ovire ogrožajo prizadevanja MSP, da bi postala bolj trajnostna. Hkrati pa MSP ugotavljajo, kje in kako potrebujejo podporo pri premagovanju teh ovir, kar kaže na ključno vlogo evropskih oblikovalcev politik. V tej raziskavi je poudarjen tudi pomen trajnostnega prehoda: MSP, ki so sprejela trajnostne prakse, imajo koristi od izboljšane uspešnosti pri ključnih poslovnih rezultatih in so bolj odporna na zunanje pretrese. S tretjo izdajo SME EnterPRIZE Generali ponovno potrjuje svojo zavezo k spodbujanju kulture trajnosti med MSP.«

»Kljub izzivom, s katerimi se podjetja soočajo v zadnjih letih, naša najnovejša raziskava kaže na odpornost evropskih MSP, ki sprejemajo bolj strukturiran pristop k trajnostnosti. Naše ugotovitve kažejo, da je 43 % MSP v našem vzorcu sprejelo ali pa je v postopku sprejemanja formalizirane trajnostne strategije. To pomeni 3% povečanje v primerjavi z našo raziskavo iz leta 2022 in kar 10% povečanje v primerjavi s podobno analizo, opravljeno leta 2020,« je povedal Francesco Perrini, prodekan za trajnostni razvoj in znanstveni direktor laboratorija za trajnostni razvoj na SDA Bocconi School of Management ter redni profesor menedžmenta na oddelku "Management & Technology" na univerzi Bocconi. »Še bolj pomembno je, da so poslovni razlogi za okoljske, družbene in upravljavske prakse (ESG) zdaj jasnejši kot kdaj koli prej. Naša raziskava ponovno potrjuje, da mala in srednje velika podjetja, ki so sprejela pristop ESG, žanjejo koristi na vseh področjih in presegajo že pozitivne rezultate, ki smo jih zabeležili lani. Na primer, 82 % anketiranih MSP je poročalo o izboljšanju vpliva na okolje, 74 % pa jih je opazilo večjo operativno učinkovitost. Poleg tega je 68 % MSP poročalo o dostopu do novih trgov, kar kaže na to, da so trajnostne reference vse bolj ključnega pomena za MSP, ki želijo vstopiti in se razširiti na nove tržne segmente.«

Še nekaj podatkov o uvajanju trajnostnih strategij med evropskimi MSP

Več kot polovica nemških (55 %) in italijanskih (51 %) MSP, ki so sodelovala v raziskavi, so izjavila, da so že uvedla načrt za spodbujanje trajnostnega prehoda ali da ga bodo kmalu uvedla. Sledita Portugalska (49 %) in Avstrija (44 %). Evropsko povprečje 43 odstotkov se je odražalo v Španiji. Pod povprečjem so bile Francija, Madžarska, Češka in Hrvaška.

Največ podjetij, ki še niso uvedla trajnostnega načrta, je bilo na Češkem (46 %), sledijo Hrvaška (44 %) ter Francija in Španija (41 %). Evropsko povprečje je znašalo 37 odstotkov, ki sta ga presegli tudi Španija in Madžarska. Avstrija je dosegla 37 %, manjše število takih podjetij je bilo v Nemčiji (le 30 %) ter v Italiji in na Portugalskem s 33 %.

V primerjavi z letom prej se je število MSP, ki načrtujejo ali že izvajajo načrt trajnostnega prehoda, v Evropi povečalo za 2 odstotni točki (p.b.). Največje povečanje je bilo zabeleženo v Italiji, in sicer za 14 odstotnih točk, sledita Nemčija z 8 odstotnimi točkami in Madžarska s 4 odstotnimi točkami. V vseh drugih državah je bil zabeležen padec - v Franciji, na Češkem in v Španiji za 3 odstotne točke. Ker za Hrvaško in Portugalsko ni bilo zabeleženih podatkov za leto 2022, so tamkajšnji podatki primerjani z letom 2020. Na Portugalskem se je vrednost povečala za 13 odstotnih točk, na Hrvaškem pa se je zmanjšala za 6 odstotnih točk.

Evropsko povprečje MSP brez trajnostnega načrta se je zmanjšalo za 6 odstotnih točk in doseglo 37 odstotkov. Položaj v Italiji se je bistveno izboljšal, in sicer za 23 odstotnih točk; tudi v Nemčiji se je zmanjšalo število podjetij brez takšnega načrta v primerjavi z letom prej za 8 odstotnih točk, zmanjšanje pa je bilo zaznati tudi na Madžarskem, v Avstriji in na Češkem. V Španiji se je število povečalo za 2 odstotni točki, v Franciji pa je ostalo nespremenjeno. Na Hrvaškem (+30 odstotnih točk) in Portugalskem (+26 odstotnih točk) se je delež takih podjetij v primerjavi z letom 2020 povečal.

Dobre odločitve in dejanja se obrestujejo

Raziskava je pokazala, da so bila podjetja, ki uporabljajo trajnostne pristope, odpornejša proti zunanjim pretresom, kot je inflacija, dvig cen energije ali vojna v Ukrajini. Prav tako je jasno razvidno, da zaznavajo podjetja, ki se osredotočajo na trajnostnost, pozitivne učinke zaradi boljšega vpliva na okolje (82 %), zaznavajo večje zadovoljstvo strank (75 %) in večji ugled (64 %).

Letos jeseni bosta Generali in SDA Bocconi v celoti objavila Belo knjigo SME EnterPRIZE, na kateri temelji ta raziskava. Več informacij in vpogledov v projekt je na voljo na spletni strani https://www.sme-enterprize.com/.

Celotno sporočilo za medije Skupine Generali je dostopno na povezavi:

https://www.generali.com/media/press-releases/all/2023/SME-EnterPRIZE-Generali-and-SDA-Bocconi-Research-SMEs-seek-more-public-support-to-improve-sustainability

ar©tur 2021