IRT 3000

vsebina

Raziskovalci predstavili montažo in nadzor kakovosti na podlagi umetne inteligence

17.07.2023

Strokovnjaki s Fraunhoferjevega inštituta za raziskave računalniške grafike (IGD) so razvili programsko opremo, ki uporablja umetno inteligenco za montažo komponent, pri čemer tudi preverja kakovost montaže.

0110531129Nova delovna postaja z obogateno resničnostjo (AR) Fraunhoferjevega inštituta IGD virtualno podpira proizvodne procese in omogoča povezavo na daljavo s strokovnjaki v obliki projiciranega avatarja. Vir: Fraunhofer IGD

Industrijske linije za montažo so lahko različnih oblik. Nekatere omogočajo nenehne nastavitve za montažo novih izdelkov, medtem ko druge vsebujejo kompleksne procese in zahtevajo veliko koordinacije med delavci na liniji in strokovnjaki. Fraunhoferjev inštitut za raziskave računalniške grafike (IGD) podpira uporabnike s kombinacijo obogatene resničnosti (AR) in umetne inteligence (AI) za premagovanje izzivov v proizvodnji. To rešitev predstavlja delovna postaja za montažo, ki jo podpira obogatena resničnost in vodi delavce na montaži skozi zaporedje montaže ter hkrati ponuja nadzor kakovosti komponent in podporo na daljavo s strani strokovnjaka. Podjetja lahko tako zmanjšajo število napak in preprečijo drage ustavitve linije. Raziskovalci so predstavili novo programsko opremo, ki deluje na podlagi umetne inteligence, na letošnjem sejmu Control in na sejmu v Hannovru.

Takojšnje povratne informacije preprečujejo napake pri montaži

Delavci na montaži lahko z očali za obogateno resničnost vidijo neposredno pred seboj zaporedje in orientacijo posameznih komponent. Raziskovalci na Fraunhoferjevem inštitutu IGD poudarjajo, da to ni le vizija prihodnosti, saj že sedaj poenostavlja proizvodne procese v industriji. Ne nazadnje, delovna postaja za montažo podprta z obogateno resničnostjo odpravlja potrebo po navodilih v papirnati obliki, saj štiri kamere snemajo delovno območje in vodijo zaposlene skozi posamezne korake montaže preko mobilne izhodne enote za obogateno resničnost, kot so na primer tablica ali očala za obogateno resničnost.

V primeru, ko zaposleni vzame napačno komponento, ga sistem na to opozori z vizualnim sporočilom ter takoj pokaže pravilno komponento. Prav tako delavec dobi opozorilo, če je komponenta narobe obrnjena ali če ima napako, kot na primer manjkajočo luknjo. Raziskovalci poudarjajo, da se na takšen način prepreči nastanek napak, ki so lahko zelo drage.

Virtualna zunanja pomoč

Na področju avtomobilske industrije je veliko povpraševanje po zunanji podpori, podobno velja tudi za področje gradnje obratov in orodjarstva ter pri zagotavljanju kakovosti. Strokovnjaki zagotavljajo, da se predstavljena rešitev lahko uporablja tudi na področju proizvodnje baterij in pri izdelavi posameznih električnih omar. Nova programska oprema ponuja še eno prednost, predvsem pri montaži kompleksnih izdelkov, saj če pride do težave, omogoča povezavo z zunanjim strokovnjakom preko neposredne virtualne prisotnosti in sporočil v vidnem polju. Uporaba potopne tehnologije obogatene resničnosti omogoča virtualno prikazovanje pomočnika neposredno v delovnem okolju, kar omogoča komunikacijo in interakcijo, kot če bi bil pomočnik fizično prisoten. Takšna oblika virtualne prisotnosti predstavlja jedro industrijskega metaverse.

Učenje umetne inteligence z modeli CAD

Pri razvoju te tehnologije je ekipa Fraunhoferjevega inštituta IGD združila obogateno resničnost z metodami strojnega učenja. Umetna inteligenca je naučena z računalniško izdelanimi slikami na podlagi modelov CAD, kar pomeni, da ni treba imeti dejanskih slik, tako da se skrajša čas učenja. Poleg tega pa nadaljnji koraki predvidevajo odpravo natisnjenih delovnih navodil na podlagi modelov CAD, kar je še vedno prisotno pri montaži.

Obiskovalci sejma Control in sejma v Hannovru so si lahko ogledali delovno mesto za montažo na podlagi obogatene resničnost in se prepustili umetni inteligenci, da jih vodi skozi proces. Sistem omogoča tudi podporo na daljave v primeru zapletenih nalog montaže.

Objavljeno na: www.etmm-online.com

Več informacij: www.igd.fraunhofer.de

ar©tur 2021