Razvoj in uporaba letečih taksijev
14.08.2025
V današnjih časih imamo ljudje, ob vedno hitrejšem tempu življenja, tudi veliko večjo željo po mobilnosti na poti v službo, ob raznih vsakdanjih opravkih in obveznostih. Obenem želimo čim hitreje in čim nanj stresno prispeti do kraja dopustovanja, tudi čas vožnje na delo želimo čim bolje izkoristiti. Na cestah so velikokrat kolone z zastoji, vožnja v službo je zato lahko zelo stresna in za nekatere tudi zelo draga zaradi visokih stroškov vzdrževanja osebnih vozil. Vožnja z vlakom je sorazmerno poceni, toda marsikdo se tudi s počasnim vlakom in po zastareli železniški infrastrukturi ne pripelje ravno v neposredno bližino delovnega mesta. Če so danes ceste obremenjene, je ena od rešitev selitev prometa pod zemljo. Vendar je gradnja metroja izjemno draga in traja zelo dolgo, zato se zdi enostavneje del prometa preseliti v zrak.
Bolj fleksibilno mobilnost ljudi je možno vsaj delno rešiti z uporabo letečih taksijev. Ti projekti so še v razvoju, serijska proizvodnja še ni zaživela, zato so trenutne cene prevozov izredno visoke. Leteči taksiji predvidoma še nimajo dovolj izpopolnjenih vseh varnostnih sistemov. Zaradi vzletanja, letenja na nižjih višinah do okoli 500 m višine in pristajanja v urbanih naseljih, bodo morali biti piloti še posebej pazljivi pri letenju.
Vse več podjetij preizkuša letalske taksije, kar bi lahko bil del rešitve za zmanjšanje gneče, in kot kaže, idealno prevozno sredstvo za krajše razdalje. Takšna prevozna sredstva ne potrebujejo klasične steze kot letala, saj lahko vzletajo in pristajajo navpično (VTOL), in ker je večina letal z elektromotorji testiranih s hrupom, ki ga povzročajo, ne bi smelo biti prevelikih težav. Odgovor na vprašanje, kako zmanjšati prometne zastoje, ni preprost. Strokovnjaki dajejo različne predloge, a ko pride do situacije, ko je infrastruktura zastarela, število avtomobilov pa nenehno narašča, se zdi, da je nemogoče najti rešitev čez noč.
Da bi te ideje postale realnost, torej, da bi teorijo prenesli v prakso, so potrebni številni tehnološki testi, pa tudi infrastruktura, ki bo podpirala te teste in zračne taksije. Podjetje Skyports Infrastructure dela na točno takšni infrastrukturi, to je letališču za leteče taksije (številni jih imenujejo veriports, zaradi vertikalnega vzleta in pristanka). Pri Skyports Infrastructure pravijo, da bo to prvo mesto, torej cona, ki bo povsem varna za testiranje letal, ki bodo lahko pristajala in vzletala navpično. Na začetku je načrt, da bi ta veriport uporabljali kot glavno mesto za testiranje različnih oblik transporta, ki ne potrebujejo dolge steze, saj bodo lahko tam vzletali tudi helikopterji, med drugim pa bodo testirali tudi leteče taksije.

Fotografija 1: Leteči taksi med letom
To torej ne bodo avtomobilom podobna letala, ki bodo lahko vzletala, ampak nekakšni potniški droni z več propelerji, ki se bodo lahko premikali navpično in vodoravno. En tip takega drona, ki ga testirajo, ima prostor za pilota in štiri potnike ter njihovo prtljago. Ta vrsta prevoza se zdi idealna za premagovanje razdalj od letališč, ki se običajno nahajajo zunaj mest, do njihovega središča ali krajev v bližini centra. To bi pomenilo, da bi se potovanje, ki običajno traja npr. 30–40 minut, lahko skrajšalo npr. na samo deset minut.

Fotografija 2: Električni leteči taksi podjetja Supernal
Hyundaijevo podjetje za mobilnost po zraku Supernal je predstavilo svoj električni leteči taksi. Njihov električni zračni taksi S-A2 je zasnovan za lažjo mobilnost v mestih in Hyundai trdi, da bo deloval tako tiho kot pomivalni stroj: 65 dB med fazami navpičnega vzleta in pristanka ter 45 dB med vodoravnim križarjenjem. Taksi ima osem propelerjev, leti lahko na višini do 500 metrov s predvideno hitrostjo 200 km/h in dosegom 40 do 64 kilometrov. Podrobnosti o pogonskem sklopu še niso znane.
Direktor podjetja Joby Aviation, svoje otroške sanje o letečih avtomobilih spreminja v revolucionarno realnost. Bevirt kot pionir električnih vozil z navpičnim vzletanjem in pristajanjem (eVTOL – electric Vertical Take-Off and Landing) skupaj s konkurenti razvija tehnologijo, ki obljublja tih, učinkovit in hiter mestni prevoz. Ta vozila, ki dosegajo hitrosti do 320 kilometrov na uro in imajo doseg približno 160 kilometrov, bodo lahko mučne enourne vožnje v mestni gneči skrajšala na le nekaj minut.
To vizijo podpirajo tudi številni vlagatelji, saj so v zadnjih petih letih v ta sektor vložili več kot 13 milijard dolarjev. Podjetji Archer in Joby, ki sta javni od leta 2021, sta pridobili precejšnja sredstva od partnerjev, kot so Stellantis, United Airlines in od japonskih avtomobilskih proizvajalcev.
Finančni izzivi in prihodnost
Kljub tehnološkemu napredku pa podjetja za zdaj trpijo zaradi visokih izgub. Joby je od svoje ustanovitve leta 2009 zabeležil 1,6 milijarde dolarjev izgube, medtem ko je Archer od leta 2018 izgubil 1,5 milijarde dolarjev. Za ublažitev teh težav obe podjetji iščeta vojaške pogodbe za kratkoročne misije, kot so dostave.

Fotografija 3: Jobyjev električni zračni taksi na ogled v Dubaju
Kot vse kaže, bo nekaj časa trajalo, preden bodo zaživeli množični prevozi z letečimi taksiji. Ko bodo cene prevozov dostopne širši populaciji, bomo tudi bodoči potniki, verjetno sprva imeli določen strah pred morebitnimi nesrečami pri tovrstnem letenju. Z dodatnim razvojem varnostnih sistemov in z veliko zanesljivostjo delovanja teh taksijev, bodo ti predvidoma dosegli svoj namen v splošno zadovoljstvo številnih tistih, ki bodo na ta način lažje izvedli dnevne opravke.
Vir:
1. Prihajajo leteči taksiji
2. Hyundai predstavil električni leteči taksi: »Dobrodošli v novi dobi električnega prometa«
3. Bodo leteči avtomobili že kmalu prihodnost transporta?
Dostopno na:
1. https://www.moskisvet.com/visoki_obrati/leteci-taksiji.html
2. https://www.avtofokus.si/Novice/hyundai_predstavil_elektricni_leteci_taksi_dobrodosli_v_novi_dobi_mestnega_prometa.html
3. https://svet24.si/clanek/zanimivosti/677fbe90bd6a5/bodo-leteci-avtomobili-ze-kmalu-prihodnost-transporta



























